top of page

1. díl seriálu o potřebách: Psychologie základních potřeb

  • Obrázek autora: Markéta Valtrová
    Markéta Valtrová
  • 14. 8. 2023
  • Minut čtení: 2

Proč na našich potřebách záleží

Téma potřeb je v psychologii hojně zkoumané. Dnes již víme, jak velký význam v psychickém vývoji hraje naplnění základních potřeb v raném dětství. Pokud dítě namísto uspokojivého sycení, zažívá ranou frustraci či deprivaci jedné nebo více základních potřeb, je vysoce pravděpodobné, že se to projeví v jeho osobnostím zrání.


Americký klinický psycholog Richard M. Ryan (1995) definuje psychickou potřebu jako psychologickou výživu, která je nezbytná pro zdraví, integritu a růst jedince.

Zároveň frustrace, nebo dokonce deprivace těchto potřeb snižuje prosperitu a zvyšuje riziko nemoci a psychopatologie. Z toho můžeme usuzovat, proč je důležité téma potřeb zkoumat a zabývat se jím (např. i v rámci terapie).


Podle sebedeterminační teorie jsou psychologické potřeby určující pro naši motivaci (Ryan & Deci, 2000).


A o jaké potřeby jde? Autoři sebedeterminační teorie, jejíž součástí je i teorie základních potřeb, uvádí tři základní potřeby:

  • vztahování se k druhým, příslušnosti,

  • kompetence, pocitu vlastní účinnosti,

  • a autonomie.

Samozřejme kromě psychických potřeb naše zdraví ovlivňuje i naplňování základních fyzických potřeb jako je např. spánek, potrava, dýchání apod.


Americký psycholog Erik Erikson ve 40. letech vytvořil známou pyramidu potřeb, která sestává z:

  • fyziologických potřeb,

  • potřeby bezpečí,

  • potřeby lásky (přináležení, náklonnosti),

  • potřeby respektu (úcty)

  • a potřeby sebeaktualizace.

Jeho teorie je postavená na principu hierarchie. Tedy abychom mohli dosahovat naplnění vyšších potřeb, je nutné mít naplněné ty základní, což může být užitečné vědět a uvědomovat si to v běžném životě. Jak? Uvedu na příkladu:

Pokud jsem nevyspalá a mám hlad, pak je potřeba počítat s tím, že pro mě může být obtížnější být vstřícná k druhým lidem, projevovat náklonnost nebo usilovat o vyšší cíle.

A co z toho vyplývá? Že je dobré myslet na své potřeby, protože tím dělám službu nejen sobě, ale i svému okolí (i když to tak nemusí na první pohled vypadat). Potřeby prostě neošálíme, jsme lidské bytosti.



Německá psychoterapeutka Stefanie Stahl ve své knize Tvé vnitřní dítě musí najít domov (2019) popisuje 4 psychické potřeby, které se formují již od raného dětství ve vztahu k pečujícím osobám a okolnímu světu:

  • potřeba vztahu a vazeb s lidmi, potřeba sounáležitosti,

  • potřeba autonomie a jistoty,

  • potřeba uspokojovat své touhy a vyhýbat se frustraci,

  • potřeba sebeocenění, uznání a respektu od druhých.


Velká část našich primárních potřeb se může naplnit pouze ve vztahu s druhými.

Ale pozor, dětstvím to nekončí.


Znát a umět se postarat o své psychické potřeby je zásadní pro naše psychické zdraví nejen v dětství, ale i v dospělosti.

Zároveň můžeme vidět, že naplňování potřeb není vždy jednoduchá disciplína. Potřeba sounáležitosti je opakem potřeby autonomie (jedná se o základní lidský konflikt). A tak je na nás hledat zdravou pulzaci mezi těmito protichůdnými tendencemi, abychom mohli zažívat duševní pohodu a být spokojení. Je to takový tanec přizpůsobení a sebeprosazení, přičemž obě polohy jsou důležité pro dobrou souhru.


Reflexe na závěr:

Když se řeknou potřeby, co vám vyvstane na mysli? Jaké pocity to ve vás vyvolává? Co se děje ve vašem těle?


Použité zdroje:

Maslow, A. H. (1943). A theory of human motivation. Psychological Review, 50(4), 370–396. https://doi.org/10.1037/h0054346

Ryan, R. M. & Deci, E. L. (2000). Self-Determination theory and the Facilitation of Intrinsic Motivation, Social Development, and Well-Being. American Psychologist. Vol. 55 (1).

Ryan, R. M. (1995). Psychological needs and the facilitation of integrative processes. Journal of Personality, 63, 397–427.

Stahl, S. (2019). Tvé vnitřní dítě musí najít domov - Klíč k řešení (téměř) všech problémů. Noxi.


zdroj fotky: fotobanka Unsplash


Commentaires


bottom of page